W życiu wszystkich rodziców bardzo szybko przychodzi taki moment, gdy ich dziecko zaczyna chodzić i być coraz bardziej ciekawe świata. Zazwyczaj wtedy myślimy o zmianie wózka na dobrą spacerówkę. Wózek głęboki staje się bowiem niepraktyczny, za duży i za ciężki. Jak wybrać odpowiednią spacerówkę? Zobacz, czym się kierować przy wyborze.
Pierwszy etap to dokładne określenie własnych oczekiwań i potrzeb. Zazwyczaj po okresie użytkowania wózka 3w1, wiemy już jakich funkcjonalności potrzebujemy najbardziej. Czy przemieszczamy się po wyboistych ścieżkach, czy mieszkamy w mieście i mamy do dyspozycji nowe chodniki. Od tego zależy, jakie koła lepiej wybrać: piankowe, czy pompowane.
foto: wózek spacerowy Nano
Kolejnym ważnym kryterium jest przewożenie i przechowywanie wózka spacerowego. Czy mamy wystarczająco dużo miejsca, aby wstawić nowy wózek w domu, lub mieszkaniu. Jak często przemieszczamy się z wózkiem, np. do dziadków.
foto: dobra spacerówka Sonic
Jednym z ważniejszych kryteriów, jakie warto brać pod uwagę, jest waga wózka. Z reguły rodzice są zmęczeni podnoszeniem i podbijaniem wózka głębokiego. Nowy wózek powinien być lekki i poręczny. Pamiętajmy, że dziecko będzie coraz bardziej ruchliwe i coraz więcej czasu będzie wolało spędzać poza wózkiem, np. bawiąc się na placu zabaw. Wtedy przyda się wózek parasolka spacerówka ważąca do około 7kg, którą w łatwy sposób podniesiemy, czy spakujemy do bagażnika jednocześnie pilnując malucha. Podczas rodzinnych wyjazdów, kiedy zabieramy ze sobą dużo bagażu, lekki wózek okaże się bardzo praktyczny. Warto pamiętać, że dziecko często pozostaje pod opieką dziadków, którzy nie mają siły aby nosić ciężki wózek. Lekkie spacerówki będą tutaj najlepszym wyborem.
Korzystanie z wózka głębokiego daje nam wiele doświadczeń i spostrzeżeń na temat tego, gdzie najczęściej poruszamy się z dzieckiem, jakie mamy chodniki w drodze do sklepu czy przychodni, jak często wyjeżdżamy poza miejsce swojego zamieszkania. Te doświadczenia warto wykorzystać podczas wybierania spacerówki. Jeśli krążymy w wąskich sklepowych alejkach, czy odprowadzamy starsze dziecko do szkoły prowadząc wózek z młodszym, konieczna jest pełna amortyzacja kół i ich 360 obrót wokół własnej osi. Idealnie, kiedy koła można zablokować do jazdy na wprost. Wózki spacerowe są przystosowane do jazdy w mieście, jak i w terenie, z reguły dzięki różnym rodzajom i wielkością kół.
Wielu producentów stara się wprowadzać do oferty spacerówki dostosowane do konkretnych potrzeb rodziców. Z tego powodu produktów na rynku jest naprawdę bardzo wiele i są one do siebie podobne. Dobrym pomysłem jest prześledzenie rankingów spacerówek, przygotowywanych zarówno przez producentów, jaki przez sklepy specjalizujące się w produktach dziecięcych. Szybko możemy dotrzeć do zestawień parametrów, które nas interesują i w łatwy sposób je porównać. W rankingach omawiane są najważniejsze funkcje i parametry techniczne, a także ceny wózków.
foto: wózek spacerowy Magic
Kiedy dziecko rośnie, zmienia się też jego aktywność i zwiększa się jego ciekawość świata. Jako rodzice stajemy często przed koniecznością składania spacerówki parasolki, lub pełnowymiarowego wózka. W takich sytuacjach warto mieć pewność, że nasz wózek złoży się szybko, wygodnie i do małych rozmiarów. Jeśli w wózku jest wkładka do spacerówki, nie trzeba jej wyjmować. Jednak czasami pojawia się konieczność wypinania barierki. Wózek parasolka złoży się do kompaktowej wielkości i można go łatwo schować w bagażniku.
foto: spacerówka dla dziecka Espiro Sonic
Wózek spacerowy z przekładaną rączką może mieć zestaw akcesoriów w zestawie, bądź w opcji do dokupienia osobno. Podczas zmiennej pogody przyda się dedykowana folia przeciwdeszczowa, która ochroni dziecko przed opadami. Na codzienne wypady do parku sprawdzi się uchwyt na kubek dla rodzica, w którym można transportować np. kawę. Jeśli wożenie dziecka w spacerówce rozpoczynamy zimą, często będziemy potrzebować pokrowca na nóżki i warto sprawdzić, czy znajduje się on w zestawie.