Jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku?

Jeśli chodzi o dzieci, bezpieczeństwo zawsze stawiamy na pierwszym miejscu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o przewożenie dzieci w foteliku. Warto pamiętać, o tym jak ważne są zasad bezpieczeństwa w trakcie przewożenia dziecka, jest ich kilka i dobrze o nich pamiętać.  Zobacz, o czym nie należy zapominać podczas każdej, nawet najkrótszej podróży.

Instrukcja – zasady przewożenia dzieci w samochodzie

Przed użyciem fotelika, niezależnie czy jest to fotelik 0-18kg, czy fotelik z rozkładanym oparciem, należy zawsze przeczytać jego instrukcję obsługi. Tylko zastosowanie się do wszystkich zaleceń producenta, gwarantuje bezpieczną podróż. Zazwyczaj już na pierwszych stronach instrukcji znajdują się najważniejsze dla nas informacje, np. dla dzieci o jakim wzroście jest przeznaczony dany produkt. Na przykład fotelik Alpha jest przystosowany dla dzieci o wzroście 45-105 cm i wadze do 18 kg.

przewożenie dziecka w foteliku Espiro Kappa

foto: dziecko w foteliku  Espiro Kappa

Odpowiedni fotelik i samochód – przewożenie dzieci w fotelikach

Nie jest oczywistym fakt, że nie każdy fotelik jest kompatybilny z danym samochodem. Nie istnieją listy odpowiednich modeli pasujących do samochodów, z jednego prostego powodu: za dużo jest ich na rynku. Każdy fotelik cechuje się innym sposobem montażu, jak np. Omega FX, który wymaga posiadania zaczepów isofix w samochodzie.  Przed wyborem fotelika należy sprawdzić, jakie systemy mocujące fotelik dla dziecka posiadamy w naszym pojeździe.

Jak użytkować fotelik samochodowy i jak wozić dziecko w foteliku?

Ważnych jest kilka zasad, o których trzeba pamiętać przewożąc dziecko w foteliku. Przede wszystkim, nigdy nie montujemy fotelika na siedzeniach pasażerów wyposażonych w aktywne czołowe poduszki powietrznej. Warto zawsze używać systemów zapobiegających przed otwarciem drzwi przez dzieci w samochodzie. Jeśli jest to możliwe, użyjmy także takiego zabezpieczenia przed otwarciem drzwi z zewnątrz. Gdy podróżujemy w dalszą drogę, koniecznie zaplanujmy przerwy w podróży i zapewnijmy dziecku odpoczynek i świeże powietrze. W foteliku Kappa dziecko czuje się komfortowo podczas każdej wycieczki, ale odpowiednie przerwy pozwolą wszystkim łatwiej spędzić czas podczas podróży. Sprawdź, czy fotelik nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (zbyt gorąca tapicerka może poparzyć skórę dziecka).

przewożenie dziecka w foteliku samochodowym

Zasady poprawnego montażu

Każdy fotelik 9-36 kg powinien być zawsze przypięty pasami samochodowymi wewnątrz pojazdu, niezależnie od tego, czy jest użytkowany, czy też nie. Fotelik samochodowy powinien być używany wraz z tapicerką do niego dedykowaną i nie jest wskazane użytkowanie produktu z innym rodzajem tapicerki. Sprzączka pasów nie powinna służyć do zabawy. Fotelik Gamma FX jak każdy model, nie powinien mieć pod spodem żadnych dodatkowych przedmiotów, takich jak poduszka, gdyż może to mieć wpływ na jego zachowanie podczas wypadku. Pas biodrowy fotelika powinien przebiegać nisko tak, aby miednica była odpowiednio przytrzymywana. Pasy powinny być zawsze suche i napięte. Zwróć uwagę, aby wszyscy pasażerowie podczas podróży mieli zapięte pasy. Żadne pasy nie powinny być poskręcane.

fotelik samochodowy Espiro Gamma

foto: Espiro Gamma

Jak przewozić dziecko – bezpieczne podróże.

Jeśli Wasze foteliki samochodowe posiadają bazę ze wspornikiem, jak fotelik Alpha, upewnijcie się, czy są one prawidłowo zamocowane.  Wszelkie bagaże, które mogą się przemieszczać podczas wypadku, powinny być schowane w bagażniku i odpowiednio zabezpieczone. Każdy fotelik montujemy możliwie najbliżej oparcia siedziska samochodu. Niejednokrotnie wyjęcie zagłówka ułatwia poprawny montaż: pamiętajmy jednak, aby po wyjęciu fotelika z pojazdu, ponownie zamocować zagłówek w oparciu. Przed każdą podróżą z dzieckiem, sprawdźcie czy fotelik jest zamontowany poprawnie i stabilnie, czy wszystkie elementy działają poprawnie. Najbardziej bezpieczne miejsce mocowania fotelika, to tylne siedzenie samochodu. Jeśli fotelik brał udział w wypadku lub innym zdarzeniu drogowym, zawsze skontaktuj się z producentem i zapytaj o warunki wymiany fotelika na nowy.

 

 

Instagram #Espiro

Espiro is part of Baby Design Group

© 2021 | Espiro

Espiro is part of Baby Design Group

Created by Funktional